Skoro trećina roditelja ne razume kako koristiti sigurnosne funkcije na detetovim društvenim mrežama, aplikacijama ili igricama koje koristi, dok svaki deseti ne poštuje predložene smernice o starosti, pokazuju istraživanja australijske Kancelarije poverenika za bezbednost, prenosi portal New daily.

Prekomerna upotreba digitalnih tehnologija jedan je od ozbiljnih oblika zloupotreba koji se prijavljuju Nacionalnom kontakt centru za bezbednost dece na internetu, navela je državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, prenosi list Danas.
„S obzirom da 86 odsto dece i mladih od devet do 17 godina u Srbiji intenzivno koristi internet neophodno je podizati njihovu digitalnu pismenost i bezbednost“, rekla je Matić.
Deca provode na internetu više od tri sata dnevno, pri čemu su starija deca u proseku i do četiri i po sata dnevno, a vikendom između četiri i sedam sati dnevno, navela je ona i dodala da zato ovo treba biti važna tema u javnosti.
„Ključna je edukacija i dece i roditelja o tome da je važan kvalitet vremena koje provode onlajn, da korišćenje digitalnih tehnologija bude usmereno ka pozitivnim potencijalima, kreativnoj upotrebi i razvoju digitalnih veština“, rekla je Matić, prenosi Danas.
Unicef je prošle godine sačinio prvi digitalni vodič za bezbednost dece na internetu u Srbiji pod nazivom „Deca i internet – pametno od početka“.
“Vodič je namenjen roditeljima ili starateljima, vaspitačima i učiteljima dece uzrasta od četiri do osam godina, deci i svima koji učestvuju u njihovom obrazovanju i vaspitanju, sa ciljem informisanja i pružanja podrške deci predškolskog i mlađeg školskog uzrasta da bezbedno i konstruktivno koriste digitalne uređaje i internet”, navedeno je tada u saopštenju, a vodič se nalazi na ovom linku: https://digitalni-vodic.ucpd.rs/.”
Darija Stjepić